Garść wiedzy
(FAQ)
Czego dotyczy mediacja rodzinna?
Mediacją rodzinną nazywam mediację konfliktów między członkami szeroko rozumianej rodziny. Będą to zatem spory między małżonkami (rozwód, separacja, podział majątku),
między rodzicami (opieka nad dziećmi), ale także wszelkie konflikty między innymi bliskimi osobami.
Uczestnicy mediacji nie muszą być rodziną w sensie formalnym. Mediacje rodzinne obejmują konflikty tzw. relacyjne, w których ważną rolę odgrywają bliskie więzi między Uczestniakami, a nie np. wiążąca ich umowa.
Jakie są korzyści z mediacji?
Masz pełen wpływ na sposób w jaki rozmowa się skończy. Możesz rozwiązać konflikt w sposób pokojowy i wzajemnie satysfakcjonujący dla wszystkich.
Mediacja daje rodzinie szansę na otwartą i empatyczną komunikację, co przyczynia się do budowania trwałych relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Pozwala także uniknąć długotrwałych i drogich sporów sądowych, które często tylko pogłębiają podziały w rodzinie.
Z mediacji sądowej są dodatkowe korzyści:
zwrot całej uiszczonej opłaty od pozwu pomniejszony o opłatę minimalną, jeśli mediacja zakończyła się przed rozpoczęciem rozprawy przed sądem I instancji
zwrot 3/4 uiszczonej opłaty, jeśli zawarto ugodę przed mediatorem po rozpoczęciu rozprawy
zwrot 1/2 uiszczonej opłat, jeśli ugodę zawarto w toku postępowania w II instancji
Co to jest mediacja sądowa?
Mediacja może rozpocząć się na wniosek samych stron, czyli po prostu z inicjatywy osób, które chcą porozmawiać w obecności mediatora (tzw. mediacja umowna). Na mediację może też skierować sąd, w trakcie trwania sprawy sądowej. Mediacja sądowa to mediacja wszczęta na podstawie takiego właśnie skierowania.
Czy mediacja może być skuteczna w przypadku konfliktów w szkole?
Tak, mediacja może być bardzo skutecznym narzędziem w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku szkolnym. Dzięki mediacji uczniowie, nauczyciele i rodzice mają możliwość wspólnego znalezienia rozwiązania, które uwzględnia potrzeby i perspektywy wszystkich stron.
Mediacja w szkole przyczynia się do poprawy atmosfery i klimatu edukacyjnego, a także uczy uczniów umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów.
Co to jest NVC i jak pomaga w komunikacji?
NVC (Nonviolent Communication), po polsku Porozumienie bez Przemocy, to myśl, idea sformułowana przez Marshalla B. Rosenberga. Opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma współczującą naturę, która uzdalnia go do dawania i otrzymywania w radości. Jeśli jesteśmy w kontakcie z tą naturą, czyli ze sobą po prostu, działamy z poziomu naturalnego dla nas współczucia.
W razie utraty kontaktu z tym, co w nas naturalne, nasze zachowania dają nam o tym znać. właśnie wtedy dochodzi do aktów przemocy w różnych jej odsłonach.
NVC zmienia świadomość. Zmienia kierunek postrzegania świata i relacji. Odchodzi od ocen, opinii i interpretacji, a kieruje ku uczuciom, dążeniom. do tego, co jest esencją naszego życia.
Dzięki narzędziom komunikacyjnym zaproponowanym przez M.B. Rosenberga, uczymy się rozumieć siebie i innych, co może być podstawą do budowania zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji.
Więcej o NVC możesz przeczytać
Dlaczego "przystanek"?
Przystanek kojarzy mi się z miejscem zatrzymania. W czasie podróży, gdy spieszymy się na pociąg czy autobus, mamy "niezagospodarowaną" chwilę. Nie przyspieszymy kierowcy w jadącym do nas autobusie, nie przesuniemy czasu. Przystajemy więc i czekamy.
I ja takie chwile bardzo doceniam. Chwila jako prezent od pędzącej rzeczywistości. Razem z ciałem zwalnia umysł, robi się przestrzeń na zauważenie tego, co tu i teraz. Wtedy możemy się spotkać z samym sobą, z uczuciami i potrzebami, które kierują tym pędem. A od tego, bardzo w to wierzę, jest już tylko krok do świadomych wyborów. Wyborów prostych (w który tramwaj wsiąść) i tych bardziej skomplikowanych (jak porozumieć się z kimś bliskim).
Kontakt
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.